Opublikowany przez: monika.g 2018-07-06 00:29:45
Autor zdjęcia/źródło: węgiel aktywny, węgiel leczniczy @ freepic.diller / Freepik
Znany od lat węgiel leczniczy dostępny w każdej aptece jako skuteczny lek na zaburzenia trawienia ostatnimi czasy zyskuje coraz większą popularność, a to za sprawą jego nowego zastosowania w kosmetyce. Okazuje się bowiem, że posiada on bardzo silne właściwości oczyszczające, detoksykujące, przeciwzapalne i absorbujące, dzięki czemu idealnie oczyszcza cerę z zanieczyszczeń, trądziku, resztek makijażu oraz nadmiaru sebum. Czyści organizm także z toksyn, trucizn i bakterii. Jak jeszcze stosuje się węgiel aktywny?
Produkowany jest on z miazgi drzewnej rozgrzanej do 900 st. C, a następnie aktywowanej przy użyciu pary wodnej lub silnych kwasów. Dzięki temu wykazuje on duże właściwości adsorpcyjne. Ta właściwość pozwala mu wychwytywać z organizmu bakterie, toksyny oraz wszelkie zanieczyszczenia. Działa na nie jak magnez, przyciągając je, adsorbując i usuwając z organizmu. Już starożytni znali jego działanie i stosowali węgiel aktywny na trudno gojące się rany, ponieważ osuszał je, pochłaniał nieprzyjemny zapach i przyspieszał gojenie się. Rdzenne plemiona Aborygenów i Indian leczą nim także ukąszenia jadowitych węży i pająków. Węgiel leczniczy skutecznie pochłania i usuwa z organizmu trucizny.
Każdy z nas chociaż raz w życiu stosował węgiel leczniczy (Carbo medicinalis) w leczeniu biegunki czy zatrucia pokarmowego. Jego działanie polega na przyciąganiu i wiązaniu zanieczyszczeń i bakterii, a następnie usuwaniu się wraz z nimi z organizmu.
Ten łatwo dostępny i tani lek kupimy w każdej aptece. Występuje w postaci kapsułek wypełnionych czarnym proszkiem lub czarnych tabletek, które najlepiej jest pogryźć lub rozgnieść i rozpuścić w niewielkiej ilości wody, a następnie wypić. Węgla najlepiej nie brać w czasie jedzenia ponieważ adsorbuje on nie tylko groźne bakterie i toksyny, ale także witaminy i enzymy trawienne. Z tego względu nie jest także wskazane jego zbyt długie stosowanie. Należy go przyjmować 2 godziny przed lub po posiłku.
Węgiel leczniczy wiąże i usuwa także niektóre substancje chemiczne, dlatego stosuje się go również jako odtrutkę w przypadku zatruć po przedawkowaniu leków m. in. paracetamolu, ibuprofenu, salicylanów, teofiliny czy niektórych leków przeciwdepresyjnych i nasennych (barbituranów). Najwyższą skuteczność wykazuje w ciągu pierwszej godziny po spożyciu zbyt dużej dawki leków.
Warto mieć węgiel aktywny nie tylko w swojej apteczce, ale również w kosmetyczce. Na rynku dostępnych jest coraz więcej produktów zawierających węgiel aktywny w swoim składzie. Są to przede wszystkim maseczki oczyszczające, peelingi i żele do mycia twarzy, ale także szampony do włosów czy pasty do zębów.
Węgiel aktywny znakomicie adsorbuje zanieczyszczenia i sebum, dzięki czemu świetnie oczyszcza i normalizuje cerę tłustą i trądzikową, złuszczając przy tym martwy naskórek i ułatwiając gojenie się zmian trądzikowych. Oczyszcza również pory i skutecznie zwalcza zaskórniki. Ma łagodne działanie, więc może być używany przez osoby o cerze wrażliwej i alergicznej. Nie należy go jednak stosować zbyt długo i intensywnie, ponieważ może wysuszać skórę.
Węgiel leczniczy zawarty w szamponach do włosów pozwala na pozbycie się łupieżu i nadmiernego przetłuszczania się włosów. Nadaje im świeżość, sypkość i dodatkową objętość.
Stosuje się go również w pastach do zębów, ponieważ pochłania on zanieczyszczenia osadzające się na szkliwie zębów zwłaszcza z kawy, tytoniu i czerwonego wina.
Równie skuteczne co gotowe produkty z węglem sprawdzą się także domowe kosmetyki wykonane własnoręcznie z dostępnych w aptekach tabletek lub łatwiejszych w użyciu kapsułek. W przypadku tabletek, aby użyć ich do zrobienia kosmetyku należy je dokładnie rozkruszyć lub zetrzeć w moździerzu. Kapsułki są pod tym względem dużo łatwiejsze w obsłudze, ponieważ wystarczy je otworzyć lub przeciąć i wysypać potrzebną nam ilość sproszkowanego węgla.
Aby zrobić maseczkę do twarzy wystarczy węglowy pył z 3-4 tabletek zmieszać z niedużą ilością wody i nałożyć na twarz na ok. 15-20 minut.
Do maseczki można dodać również glinki kosmetyczne lub zamiast wody użyć śmietany czy jogurtu naturalnego.
Taką maseczkę wystarczy stosować 1-2 razy w tygodniu. Jeśli zmiany skórne są bardzo uporczywe stosuj maseczkę także punktowo.
Uważaj jednak, aby nie przesadzić z częstotliwością, ponieważ węgiel może wysuszać skórę i przez to powodować podrażnienia oraz intensywniejsze wytwarzanie sebum. W takim przypadku przerwij kurację.
Możesz dodać również trochę węgla do stosowanego zazwyczaj żelu do oczyszczania twarzy oraz szamponu do włosów i w ten sposób wzmocnić ich działanie absorbujące zanieczyszczenia i sebum. Natomiast w połączniu z olejkiem np. makadamia, ze słodkich migdałów czy jojoba tworzy świetny peeling złuszczający martwy naskórek i rozświetlający cerę.
Do oczyszczania zębów wysyp zawartość jednej kapsułki węgla leczniczego na zwilżoną wodą szczoteczkę. Umyj nią zęby i język. Węgiel bardzo skutecznie odświeża również oddech. Weź jedną tabletkę węgla do ust i powoli ssij.
Myślę, że po zapoznaniu się z tak szerokim działaniem węgla aktywnego nie masz już wątpliwości, że powinien się on znaleźć również w Twojej kosmetyczce i apteczce. Jeśli jeszcze nie wypróbowałaś jego działania koniecznie sięgnij po jeden z gotowych produktów lub zrób go sama, a przekonasz się, że warto.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
94.254.*.* 2018.09.13 11:39
oj, uwielbiam! nic mi tak dobrze nie oczyszcza skóry jak maska z węgla :)
Stokrotka 2018.07.15 12:20
To może być dobre. Naturalne.. same zalety.. mam nadzieję że nie zostawia kolorów na twarzy..
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.